Betegségeket kutató program indult Szegeden

Uniós támogatással indult az a szegedi kutatási program, amelynek célja, hogy az idegrendszeri, gyulladásos és izomszövet károsodással járó betegségek gyógyításának új lehetőségeire találjon rá.

Vécsei László akadémikus csütörtökön az MTI-t tájékoztatta arról, hogy a négyéves kutatási programmal az a cél, hogy az ideg-, immun- és izomrendszer működésében a kinureninek szerepét vizsgálják. A hosszabb távú célok között pedig olyan molekulák létrehozása szerepel, melyek a rendszerek működésének befolyásolására képesek, új terápiás lehetőségeket téve lehetővé.
A kinureninek az emberi szervezetben is megtalálható vegyületek, amelyek az egyik esszenciális aminosav, a triptofán lebontása során keletkeznek, részt vesznek az immunrendszer működésében, és fontos szerepet játszanak az idegrendszeri kórképek kialakulásában.
A közelmúltban bebizonyosodott, hogy a migrénnel küzködő betegekben a rohamok alatt jelentősen megváltozik a kinurenin-anyagcsere. Emellett az is kiderült, hogy a szklerózis multiplex kezdeti fázisában a kinureninek bomlástermékek vizsgálatával meghatározható milyen irányban alakul majd a kór, segítve ezzel a megfelelő terápia kiválasztását. Ehhez érdemes még megemlíteni, hogy a Huntington-kór – a végtagok akaratlan mozgatásával járó veleszületett betegség – esetében is sikerült bizonyítani, hogy kialakulásában a kinurenin-anyagcserének komoly szerepe van – tudatta a projekt szakmai irányítását végző kutató.
A programban részt vevő kutatók közül sokan több mint egy évtizede dolgoznak közös projekteken, amely eredményeként több szabadalom is született, a többi közt a migrén, a Huntington-kór és a gyulladásos kórképek kezelésére – mondta Vécsei László.